ANA SAYFA KURÂN-TEFSIR ESERLER MÜFESSIR MAKALELER SORU VE CEVAP ILETIŞIM
Müfessir
MÜFESSIRIN BIYOGRAFISI
Magdy Dawoud

Şeyh, Seyyid Magdy Dawoud kimdir?

27 Ocak 1961 de Mısır´ın Sandapast köyünde dünyaya gelmiştir. 1985 yılında Kahire Ünivesitesi arkeoloji bölümünden mezun olduktan sonra İslam bilimlerinde de ihtisas yapmış ve 1987 yılında mezun olmuştur.

1988 yılında ihtisas amacıyla Viyana´ya giden Mecdî Dawoud, orada Oryantalistik Enstitüsü’nde Arabistik ve İslâm Bilimleri ihtisasına devam etmiştir. Buna paralel olarak Yüksek Enstitüde Almanca ve Latince lisan öğrenmiştir. Daha sonra Profesör olarak Avusturya’nın resmî okullarında (bütün sınıf kademelerinde) İslâm üzere ders vermiştir.

Bunun yanında bazı meslektaşları ile birlikte zorunlu İslâm ders kitaplarına da içerik yazmıştır. Bu kitaplarin ismi "Islam in meinem Leben" ve "Mein Leben für den Islam."

Viyana Afro-Asia Enstitüsüde "Dinler Arası Diyalog" başlığı altında, haftalık yapılan seminerlerde katılımcı olarak yer almıştır.

Viyana Hukuk Fakültesinde İslâm Hukuku üzerine zaman zaman açıklamalarda bulunmuş ve bazı gazetelerde makaleler yazmıştır. O tarihlerde uluslar arası Barış Örgütüne de üye olup onların gazetelerinde de makaleler yazmıştır.

Halen Kur’an-ı Kerîm tefsiri ile meşgul olan Prof. Dr. Mecdî Dawoud, Arapça yaptığı tefsirlerin  Almanca, Türkçe ve Fransızca tercümesi üzerine de yoğun çalışmasını sürdürmektedir. Bu çalışmalar yazılmaya başlar başlamaz üçer-beşer sayfalar halinde internet sayfasına eklenmektedir. Bazı çalışmalar tamamlanıp baskıya verilirken üzerinde çalışılanlar internet sayfasına eklenmeye devam etmektedir. www.quran-tafsir.com

Diğer taraftan ise Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhissalatu Vesselam´ın evladı olup, ehl-i beyt silsilesine mensuptur. Babasının babası ve annesi, annesinin babası ve annesi bu mübarek seyyidler ve şerifler sülalesine mensupturlar. Adeta ehl-i beytlikle kuşatılmıştır.

(Kahire’de bulunan Seyyidler ve Şerifler Cemiyeti diye bilinen kurumdaki soy ağacı kayıt numarası 49346 (9) 38 m / 77).

Ana-Sayfa Kurân-Tefsir Eserler Müfessir Makaleler Soru ve Cevap Iletişim
YouTube
Facebook
Twitter